Să ne pregătim, dară…

Retete, retete, frumoasele mele (s-ale altora) retete…

Tot citind retete, ba de dobos tort, ba de pacatul dulce, imi amintii (vorba oleanului) de prajituta “Limbi” ce-o am scrisa in carnetelul in care chiar mama mea mi-a dictat. Acum ceva  vreme imi mai amintii ca mama avea o priza mare la fetele/femeile din sat carora le placea sa faca macrame si prajituri si printre ele era o vecina, fosta vecina care s-a maritat tot pe ulita noastra dar la doua drumuri distanta, pe care-o chema Limpi, de la Olimpia. A… deci asa imi zise mama mea, prajitura “Limpi” ca era reteta de la ea, nu “limbi” asa cum scrisesm eu in carnetel. Si cat de multi ani imi batusem eu capul ca de ce s-o fi numit asa, limbi, ca doar nu seamana deloc cu limba  :))))))))))

http://172.105.177.70/2015/01/10/retete-recuperate-de-pe-foi-8-limpi-de-la-olimpia/http://172.105.177.70/2015/01/10/retete-recuperate-de-pe-foi-8-limpi-de-la-olimpia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.