Leandrul sau Oleandrul

LEANDRU

LEANDRUL

Abia acesti boboci sunt de anul acesta ca cei care-au inflorit de prima data au fost de anul trecut,imbobociti in pivnita unde a stat iarna.Am citit ca trebuiesc tinuti la 15-20 de grade si iarna,ca ei,leandrii, nu se odihnesc,dar ai mei au iarna paduchi testosi,ca si lamaiul,ca de la leandrii astia a luat lamaiul paduchii si nu pot sa-i tin in casa deoarece fac mazga pe parchet sau pe covor si-mi ajunge cat fac  curat dupa lamai.

Cat este de frumos, inflorit!!!Nu degeaba a scris Arghezi …”din bube mucegaiuri si noroi iscat-am frumuseti si preturi noi”

14 Responses to Leandrul sau Oleandrul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.