Ingrediente:
* 7 kg vinete
* 7 kg ardei gras,gogosari si kapia
.Dedesubt sunt cei rosii,astia albi si verzi i-am cules azi
* 2 kg ceapa
* 2 kg ciuperci champignon
* 3 litri bulion
* 1,75 litri ulei floaresoarelui
* sare,piper boabe,boia dulce,busuioc uscat,foi de dafin
Preparare:
Ciupercile spalate si fierte 45 de minute,scurse,racite si pastrate la frigider pana a doua zi :D,iar azi taiate in forma de ciuperca asa
Ceapa cumparata de la Penny cu 1,65lei/kg(faina ceapa )
curatita,spalata ,tocata marunt(scoase inimile) si calita (cu putina sare) in 1/2 litri ulei
Vinetele mele,ardeii,gogosarii si kapia din gradina le-am copt toata dimineata,peplite,le-am curatit,le-a tocat cu masina(‘mnealui ) si le-am adaugat cand ceapa a devenit sticloasa si putin moale.Am adaugat si restul de ulei,bulionul,foile de dafin si piperul si am pus cratita in cuptor.

Dupa treisferturi de ora, de cand a inceput sa fiarba, am adaugat ciupercile,boiaua,busuiocul,sarea–2,5 linguri rase(dar punem cate putin si gustam,normal)



Cam 2 ore a fiert si apoi am introdus-o in borcane fierbinti,tinute in cuptorul cu flacara la minim,cam 7 minute inainte.Le-a capacit(‘mnealui) si le-a dus la perna(tot ‘mnealui ) in timp ce eu puneam in borcane.Au iesit 31 de borcane mici si 1 borcan mare.Este gustoasa,ca ne-a mai ramas si noua 😀



Ii acopar cu un servet ca sa fie la intuneric sui ii asez sub soba din bucatarie.In cateva zile se inrosesc cativa,ii scot afara,ii duc la rece si asa mai departe,pana se inrosesc toti,cam in 10 zile.