Numai un ghiveci as putea face din toate astea,mai putin castravetii care sunt pe fundul corfei

Vinetele din partea dreapta sun Black Beauty,iar cele din stanga sunt Pana Corbului.
In viata mea nu am vazut ,la mine-n gradina,astfel de …starvuri,mici,de parca pana e de la pui de corb,iar astea cica beauty…cat degetele mele de lungi,de fapt sunt mai late decat lungi…iar in poza de pe plicul de seminte sunt enorme,cica de jumatate de kil bucata


Le-am ingrijit,le-am ingrasat,udat ,sapat,stropit si au frunze bune,deci numai samanta este de vina ,aici.Acum eu va intreb pe voi…de unde si de care samanta sa mai cumpar pentru la anul?

Asta alba este de soi mica,ar trebui sa fie mai mica decat celelalte,insa din fericire este mai mare .
Trebuie sa fac ceva din astea insa sincer,dupa bulionul de ieri azi mi-e cam lene…ar trebui sa nu fac nimic,insa…gradina nu te lasa,nu te joci decat cum vrea ea 😀


Am si faini,cum este asta din ultima poza si mai am alte soiuri,dar desi s-au facut putini am avut multi in camara pana astazi cand i-am pus in saramura la soare.Noi nu prea mancam cartofi prajiti si cu ei mergea salata de castraveti,asa…cu ardei umplut,cu brocoli,cu ciuispais de dovlecel,cu fasole scazuta si alte de-astea nu merge salata,de niciun fel.Merge salata ,dar pun si sunca in ea si este un fel consistent si racoritor de mancare de la pranz.Maine voi culege castraveti,fasole si rosiile,toate cele coapte ca sunt epuizate plantele,s-au ingalbenit,asa ca o sa le culeg si daca nu le dovedim le fac bulion peste o saptamana.