Lucrări la răsaduri

1.scurmat pamantul pe care l-am batatorit prin plantare.Cu o surubelnita am miscat pamantul din fiecare ghiveci dar cu atentie sa nu ranesc plantuta si sa nu-i desprind iar radacinile prinse deja.Totusi am scurmat destul de adanc.

Lucrarea este necesara pentru ca radacinile plantei sa se dezvolte.Partea aeriana este dependenta de radacini,deci radacini puternice inseamna o planta viguroasa.

Am facut aceasta la o saptamana( in 23 le-am repicat)  .

2.udarea,prima udare de dupa repicat.Cu apa statuta la temperatura camerei stropind pamantul usor,fara a-l batatori din nou.Printr-un dop perforat in chip de stropitoare.

De acum,daca este cald si soare,fiindca pamantul este afanat, o sa trebuiasca udate mai des,cam la 2 zile.Dar,daca vremea este innourata mai multe zile nu le voi uda,ca sa nu se alungeasca .Decat cand consider eu ca trebuie.

Urmeaza la ardei aceleeasi lucrari.

One Response to Lucrări la răsaduri

  1. Pingback: NbD « Nataşa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.