Langa castraveti nu se planteaza ardei fiindca acestia din urma se piticesc si eu chiar am constatat asta intr-un an cand nu stiam acest lucru.
Asa ca am despartit castravetii de ardei printr-un rand de vinete. Vinetele albe si rotunde au su frunza rotunda.
Apoi am plantat 5 randuri de ardei gras de mai multe soiuri si iarasi un rand de vinete, acelea albastre si lungi, despre care sora mea spune ca-s dulci si nici nu prea au seminte. Vom vedea daca se fac .
Dincolo de vinete am plantat doua randuri de gogosar si apoi o parceluta de ardei iuti .
Vaaaaiiii, ce mult mi-a dat de lucru si dureri de cap faptul ca aveam 19 feluri de ardei si nu-i mai gaseam, s-a cam sters carioca, pe unele am uitat sa scriu, ma rog, complicata treaba aseara, dar azi de dimineata, fiind singura, m-am descurcat mai bine caci nu ma mai batea nimeni la cap.
Ardeii au boboci de flori, cei bulgaresti au si fructe, si-au facut rostul acolo, in ghivecele alea mici si stramte. 
Oricum, ma bucur ca am scapat de o treaba grea, acum sa-mi curat si aranjez balconul, adica tot etajul , dar nu curand.

Am sapat adanc 2 santuri,adica este sapat pamantul proaspat cam 35 de cm de sol,ca sa aiba radacinile pamant afanat si sub ele.
Am lasat sa se umple santurile de apa,ca este seceta si nu-i bine sa le ud o saptamana de acum…si pe urma cu coltul sapei am ridicat pamantul acela ud,am introdus in loc ghiveciul,adica fara plastic si am trecut mai departe pana am terminat tot randul.Apoi am luat gainat macerat,stat cateva luni inchis in sac si gunoi de grajd si am pus intre firele de vinete,sa nu le atinga.Dupa ceea am udat din nou si abia apoi am acoperit cu mainile asa ca sa ramana pamant uscat deasupra.Asa mi se asigura umezeala mult timp.


Incet incet se completeaza puzellul si voi pune in paralel planul gradinii cu realizarea lui.Abia astept …