Un profesor de istorie-filosofie, in politica

Acum mai bine de un an candida la functia de primar al orasului meu un tanar liberal care urcand din treapta-n treapta ajunsese consilier local.L-am vazut la sedintele de consiliu,avea un glas bland,nerastit,nu impunea cum s-ar crede,cu un ton mai sus decat ceilalti (ci prin ceea ce spunea),ba chiar dimpotriva.Blandetea din glasul lui insa ii facea pe oameni,localnici,sa nu aiba incredere ca un astfel de tip de om va putea invinge,noi fiind obisnuiti sa impunem cu glasul rastit.
Chiar si eu in vorba cu lumea ma indoiam ca o sa reuseasca sa faca ceva pentru acest orasel,ca-l vor manca cu fulgi cu tot,PNL nefiind, nici acolo sus, la putere .M-am indoit dar l-am ales,ca eu,de cand nu mai sunt taranistii, nu aveam pentru ce altceva anticomunist sa optez,asa ca de multa vreme am votat tot cu liberalii.
A trecut un an de cand primarul meu liberal,tanar si cu glasul bland face lucruri care se vad cu ochiul liber in orasul in care este primar.Toata lumea vede ca ,pe cand primarul PSD-is de dinainte si-a tras confort personal si doar a vorbit la televizor ca vor face….acesta a si facut si nu in 8 ani ci in unu.Sunt bucuroasa,orasul meu incepe sa semene cu unul civilizat.
Am scris acestea ca sa dau un raspuns celor care ma intreaba de ce sa-l alegem pe Crin Antonescu?
L.E. un comentariu care m-a luminat:
…fiidca actul medical este desconsiderat de catre potentatii zilelor noastre.Sa fi fost medic,profesor sau avocat in perioada interbelica era un titlu de onoare.Au venit comunistii si au dat toate valorile peste cap,acum li se canta-n struna mafiotilor si cocalarilor(cu care se aseamana conducatorul) si se arunca zoale in obrazul celor cu care tara asta ar trebui sa se mandreasca.De aici au plecat toate,totul are un inceput,raul trebuia taiat din radacina,atunci in 90 prin punctul 8 de la Timisoara.Nu-i nici acum tarziu,Crin Antonescu ne-ar putea salva tara asta bantuita de hoarde …..le mocirlei morale,dar trebuie sa vrea si americanii,ca pana la urma depinde de ei.
Am sa scriu un post cu acest subiect,da,m-am hotarat sa fac tot ce pot ca sa fie presedintele tarii Crin Antonescu ![]()

Am trei browsere si anume Firefox,Opera si Internet Explorer.Despe IE mi-a spus fiul meu sa nu-l folosesc ca Avira Antivirus nu-l acopera destul de bine,ca o sa am probleme si am avut si eu si sora mea,care are doar Internet Explorer.Imediat ce accesezi, ceva, iti apare o ferestruica cu semnul ala de warning,”i” si te avertizeaza ca daca mergi mai departe este unsecure.Cand am mers mai departe am primit virusi,dar tot fiul meu mi-a spus sa accesez deny,care inseamna a nega,a refuza si nu ignore,caci atunci virusul ignorat isi face de cap.Virusii apar la comentarii pe bloguri,mai ales,asa ca sora mea nu citeste comentariile,caci de cand a facut-o prima data i-a ramas o fereastra pe ecran,mare,am vazut-o si eu,nu poate nimeni s-o scoata,aceea de warning-atentie.Ma intreb si eu,poate ca citeste aici la mine si un cunoscator al acestor lucruri si posteaza,la rugamintea mea.