Ieri,16 aprilie, am semanat dovlecii de placinta si pepeni verzi…Era seara tarziu.





Am facut gropi mari,apoi am amestecat pamant din gropi cu gunoi de grajd si am facut un pat care sa le tina cald semintelor,apoi am turnat apa,am lasat sa se absoarba si apoi am pus semintele,cate 3..4 in cuib,iar la pepene mai multe,ca le pot muta.Apoi am acoperit cu mult pamant si am insemnat locul cu un betigas .Nu am mai udat deasupra ca sa nu se crape pamantul si usuce,asa umezeala ramane in groapa aceea,semintele se inmoaie,germineaza,incoltesc si rasar in 10 zile sper eu,dar depinde si de frigul din timpul noptilor.
Acum trebuie sa vad care necesita rasad,care nu ,plus ca ardeii si vinetele sunt primii la rand.O parte mi le-am cumparat eu,o alta parte mi le-a adus sora mea din America,iar cand m-am intors, sotul meu fusese la Plus unde,cica,gasise seminte sub 1 leu plicul,deci….logic, a luat.
Credeti c-am rezistat tentatiei,mai ales ca astea de la Stars se numesc Luiza?Iar cele cu floricelele lor alaturi Black Beauty?